niedziela, 31 marca 2013

Sasznie z twarogiem

Sasznie z twarogiem:


10 średnich ziemniaków,
0.5 szkl. mąki pszennej,
1 cebula,
200 g twarogu,
2 jaja,
sól, pieprz.





Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić w zimnej wodzie, obrać, zmielić, dodać mąkę, 1 jajo i sól. Dobrze wymieszać i uformować placuszki. Pośrodku kłaść farsz z twarogu, drobno posiekanej cebuli, 1 surowego jajka - wyrobić na gładką masę, posolić, popieprzyć. Sasznie panierować w mące i następnie smażyć z obu stron na złoty kolor. Podawać na gorąco z masłem lub kwaśną śmietaną.








piątek, 29 marca 2013

Gołąbki

Gołąbki:

1 kapusta biała
sól
2 łyżki koncentratu pomidorowego
przyprawa typu jarzynka lub bulion
łyżka masła
pieprz
łyżka mąki
łyżka śmietany
1 cebula
łyżka oleju
3/4 szkl. rosołu
50 dag mielonego mięsa
szklanka ryżu
jajko
sól, pieprz




Kapustę oczyścić z wierzchnich zwiędłych liści, opłukać, liście rozchylić, oddzielić ostrożnie od głąba (uważać, by ich nie uszkodzić) i obgotować partiami (2-3 minuty) we wrzącej, osolonej wodzie. Wyjąć, ostudzić, z każdego liścia zdjąć zgrubiały nerw (kilka liści odłożyć). Cebulę obrać, posiekać,ryż ugotować we wrzącym rosole na półtwardo, wymieszać z mięsem i cebulą. Dodać jajko, doprawić solą i pieprzem, układać łyżkę lub dwie nadzienia na środku liścia, dwa boli liścia założyć na farsz i zawinąć w rulonik. Na dnie naczynia położyć odłożone liście, na nich ułożyć ścisło gołąbki. Wlać szklankę wody, dodać koncentrat i przyprawy do smaku, przykryć i dusić na małym ogniu 45 minut. Masło rozgrzać, wsypać mąkę, rozetrzeć, zasmażyć, nie rumieniąc, rozprowadzić niewielką ilością wywaru, wlać do kapusty, wymieszać i dusić jeszcze 10 minut, dodać do smaku sól i pieprz, połączyć ze śmietaną. Podać z ziemniakami.







poniedziałek, 25 marca 2013

Potrawka z serc drobiowych i surówka jak colesław

Potrawka z podrobów drobiowych:

1/2 kg podrobów drobiowych (u mnie serduszka)
3/4 l wody
pietruszka
marchew
kawałek selera
cebula
5 pieczarek
2 łyżki oleju
łyżka mąki
łyżka masła
sól, pieprz

Podroby oczyścić, umyć, włożyć do gorącej wody i gotować 40-50 minut, warzywa prócz cebuli umyć, obrać, opłukać i dodać w połowie gotowania do podrobów. Miękkie podroby i jarzyny wyjąć, pokroić na kawałki, wywar odparować do 0,5 l. Cebulę obrać, pokroić, zrumienić, dodać umyte i pokrojone pieczarki i chwilę smażyć. Masło roztopić, wsypa mąkę, rozetrzeć, zasmażyć, rozprowadzić szklanką wywaru, wlać do pozostałego wywaru, zagotować. Włożyć pokrojone podroby i jarzyny oraz pieczarki, doprawić solą i pieprzem, podawać posypane natką z ryżem na sypko lub kaszą, makaronem itp.







Surówka a'la colesław:


 ½ kapusty pekińskiej 

1 duża marchewka lub 2 małe

1 duże jabłko

1 mały por (biała część)

sól, pieprz

2 łyżki majonezu

2 łyżki śmietany

parę kropel soku z cytryny

cukru ok 1/2 łyżeczki

Por pokroić w cienkie półplasterki, troszkę zasolić, odstawić. Kapustę drobno pokroić, dodać marchew ,jabłko starte na grubej tarce, pora ( odcisnąć z niego sok.) Wszystko razem wymieszać ,dodać majonez i śmietanę.Doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem.











niedziela, 24 marca 2013

Gofry chrupiące

Gofry chrupiące:





2 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1/3 szklanki oleju słonecznikowego
2 jajka, żółtka oddzielone od białek

 Rozgrzać gofrownicę.
 Wszystkie składniki oprócz białek ubić mikserem na gładką masę. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z ciastem.
Piec w gofrownicy na rumiano przez około 2 - 3 minuty, studzić na kratce. Podawać z bitą śmietaną lub ulubionymi dodatkami.





sobota, 23 marca 2013

Sałatka gyros warstwowa




Sałatka gyros:

1 podwójna pierś kurczaka
- 2-3 cebule
- 3-4 ogórki konserwowe
- 1 puszka kukurydzy
- 1/2 główki kapusty pekińskiej
- majonez
- keczup
- przyprawa "Gyros"
- olej (2 łyżki)




Piersi kurczaka posypać dość mocno przyprawą "Gyros" i odstawić na kilka godzin do lodówki (nawet do 12 h). Następnie pokroić w niezbyt drobną kostkę (ja pokroiłam je jeszcze przed posypaniem przyprawą) i podsmażyć na oleju, odsączyć. Na tym samym oleju zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę, wystudzić.

Układać warstwami w przezroczystej salaterce:
1 - kurczak
2 - cebula
3 - warstwa ketchupu 
5 - kukurydza (oczywiście odcedzona)
6 - warstwa majonezu
7 - poszatkowana kapusta


Tak przygotowaną sałatkę wstawić do lodówki na co najmniej 1 godzinę.





piątek, 22 marca 2013

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku:

- 35 dag suchej fasoli Jaś
 - 25 dag surowego wędzonego boczku z kostką (a jeśli bez, to dodatkowo kawałeczek wędzonej kości) - 35 dag kiełbasy zwyczajnej 
 - 1/2 koncentratu pomidorowego
-cebula
-2 ząbki czosnku
 - przyprawy: sól, pieprz czarny, majeranek, słodka i ostra papryka, chilli
 - łyżka mąki
-ziele angielskie 3 sztuki, liść laurowy






Dzień wcześniej: Fasolę dokładnie umyć, zalać zimną wodą (ponad dwa razy tyle, co fasoli) i odstawić na noc.
 Następnego dnia fasolę odcedzić, zalać ponownie, tym razem wrzącą wodą, odczekać ok. 15 minut i znowu odcedzić. Tak przygotowaną fasolę włożyć do dużego garnka (pojemności ok. 2 litrów), w którym będzie przygotowywana potrawa, zalać 6 szklankami wody (powinno być widać wodę na wierzchu).
W trakcie gotowania można dołożyć kawałek wędzonki, ziele angielskie i liść laurowy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, kroimy również wędzonkę oraz kiełbasę i smażymy na oleju. Dodajemy do gotującej się fasoli. Doprawiamy przecierem pomidorowym, majerankiem, mieloną papryką, posiekanym i utartym z odrobiną soli czosnkiem, ewentualnie cząbrem. Gotujemy, aż fasola będzie miękka. Na tłuszczu: pozostałym po smażeniu kiełbasy i wędzonki smażymy mąkę. Pod koniec gotowania zaprawiamy nią fasolę i dodajemy przyprawy.




wtorek, 12 marca 2013

Krokiety z kapustą i grzybami

Krokiety z kapustą i grzybami:

Przepis stąd.



Składniki na ciasto:

ok 1 l mleka;
2 jaja;
ok 3 szkl mąki (szklanka = 250 ml);
sól - płaska łyżeczka;

Składniki na farsz:

1 kg kiszonej kapusty;
15-20 dag grzybów suszonych, np. podgrzybków lub ok 30-50 dag pieczarek wcześniej obranych, pokrojonych i podsmażonych;
cebula duża;
przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarenka, sól, pieprz mielony, vegeta)
 olej do smażenia


Naleśniki:

Składniki na ciasto zmiksować i spróbować, czy jest dobrze przyprawione, jeżeli nie, dosypać soli lub cukru. Na patelnię teflonową wlewamy kilka kropel oleju, rozprowadzamy ciasto i smażymy z obydwu stron. Z podanych składników wychodzi 14 dużych naleśników, średnicy 28cm.

D
obre rady: 
1. Mąki należy wsypać tyle, aby ciasto nie było za gęste ani za rzadkie. Gdyby naleśniki się rwały, to znaczy, że jest za mało mąki, jak będą zbyt sztywne, to za dużo, należy wówczas dolać odrobinę mleka.
2. Po usmażeniu naleśników, zawsze przykrywam je drugim talerzem i odstawiam na jakiś czas, aby zmiękły, wówczas łatwiej się zwijają.

Farsz:

  Suszone grzyby dzień wcześniej namoczyć, a następnie gotować, aż zmiękną. Kiszoną kapustę dobrze wypłukać i gotować do miękkości, dodając przyprawy (2 liście laurowe, 3 ziela angielskie i 5 ziarenek pieprzu). Kapustę można gotować w wywarze, który pozostał po gotowaniu grzybów - uzupełniając wodą. Następnie odcedzić, odcisnąć i pokroić na drobne kawałki. Cebulę pokroić w kostkę i obsmażyć na smalcu - ok. 1/2 kostki. Dodać kapustę i obgotowane pokrojone (lub zmielone) grzyby, ewentualnie pieczarki. Dusić ok. 30 min. i doprawić solą, pieprzem i vegetą. Zalecam dodać sporo soli i pieprzu. Farsz rozsmarować na naleśnikach i zwinąć jak krokiety.
Jeżeli mamy czas i cierpliwość, to panierujemy w jajku i bułce i dopiero podsmażamy. Natomiast gdybyśmy chcieli zamrażać, to lepiej bez panierki, którą można zrobić po rozmrożeniu.



poniedziałek, 11 marca 2013

Omlet Keiserschmarren

Kaiserschmarren (omlet cesarski):




1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki mleka
2 jajka 
2-3 łyżki cukru
garść rodzynek (opcjonalnie)
jabłko
szczypta soli
cukier puder
masło/olej do smażenia


Rodzynki sparzam, jabłko obieram i kroję w drobną kostkę. Białko oddzielam od żółtka.Żółtko miksuję z mąką i mlekiem, zaś białko ubijam z cukrem w oddzielnym naczyniu.

 Mieszam delikatnie, acz dokładnie jedną masę z drugą, a na koniec wrzucam jabłko i odcedzone rodzynki, mieszam. Rozgrzewam niedużą patelnię i wrzucam na nią 1/2 łyżeczki masła. Na roztopiony tłuszcz wylewam masę. Gdy spód się zetnie, przewracam omlet (zsuwam omlet na talerz przypieczoną częścią od spodu, a następnie energicznie wrzucam na patelnię drugą stroną), dodając na spód resztę masła.
Gdy omlet będzie złocisty, kroję go drewnianą szpatułką na drobniejsze części, układam na talerzu i posypuję cukrem pudrem.



niedziela, 10 marca 2013

Chilli con carne

Chilli Con Carne:







1 puszka czerwonej fasoli 
500-600 g mięsa wołowego (mielone lub samemu posiekać)
2-3 czerwone papryczki chili (drobno pokrojone)
1 czerwona papryka (pokrojona w kostkę)
1 cebula (pokrojona w kostkę)
1 łyżka przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku (drobno pokrojone)
2-3 puszki pomidorów (bez skory)
1/2 szklanki rosołu 
100 g kukurydzy z puszki (dałam pół sporej puszki)
2 liście laurowe
bazylia, sol, pieprz, pieprz cayenne (dałam 1,5 łyżki przyprawy do chilli con carne )


Podsmażyć na oleju cebulę, dodać czosnek i mięso. Gdy mięso nie będzie już surowe, poddusić z papryka, przecierem pomidorowym i przyprawą do chilli con carne. Dodać liście laurowe i pomidory z puszki (wraz z sokiem) i gotowac pod przykryciem jakies 15-20 minut, podlewając bulionem. Na koniec dodac fasolę i kukurydzę i pogotowac jeszcze 2-3 minuty. Konsystencja powinna byc dosyć gęsta (ja dodałam mało bulionu, bo pomidory "puściły sporo soku podczas duszenia).
Chili con carne podawać z ugotowanym na sypko ryżem, odgrzewane jest jeszcze smaczniejsze.


niedziela, 3 marca 2013

Domowa pizza łatwa i smaczna

Domowa pizza bez wyrastania:


3 szklanki mąki
szklanka mleka
40-50g drożdży (1/2 opakowania)
6 łyżek oleju 
łyżka płaska soli
jajko
100g startego żółtego sera
papryka pokrojona w paski
kilka dużych pieczarek
koncentrat pomidorowy
przyprawa do pizzy/spaghetti (lub zioła prowansalskie,oregano, sól, pieprz, papryka)
cebula pokrojona w kostkę
szynka/ mięso pokrojona w paseczki (lub kosteczkę)






Do miski przesiać mąkę, dodać sól, jajko i olej. W letnim mleku rozpuścić drożdże, dodać je do ciasta i wymieszać. Dobrze wyrobić ciasto łyżką, aż będzie gładkie i zacznie odchodzić od boków miski. Pieczarki pokroić w plasterki, wymieszać z pokrojoną papryką, cebulą, szynką. Rozgrzać piekarnik, zetrzeć na tarce ser żółty i odłożyć. Blachę wysmarować tłuszczem, wysypać mąką lub wyłożyć folią do pieczenia. Rozciągnąć gęste ciasto na blasze, pomagając sobie łyżką (ja wyrównuję jeszcze ciasto podczas smarowania koncentratem, jest to wówczas zdecydowanie łatwiejsze) i posmarować powierzchnię koncentratem. Wyłożyć składniki farszu pizzy, posypać mieszanką przypraw, włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 20 minut. Po tym czasie posypać startym serem i wstawić ponownie do piekarnika na kilka minut (ok.10), aż ser się rozpuści.